Türkiye Cumhuriyeti

Kahire Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Güvenlik Duyurusu , 19.01.2015

"Değerli vatandaşlarımız,

Farklı siyasi çevrelerce, Tahrir Devrimi’nin yıldönümünde 25 Ocak Pazar günü meydanlara inilmesi ve kitlesel gösteriler yapılması çağrılarında bulunulmaktadır.

Başta Kahire olmak üzere, ülke genelindeki gösterilerde karşıt gruplar arasında veya bazı kesimlerle güvenlik kuvvetleri arasında şiddet olaylarının yaşanması ihtimal dahilindedir.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın 25 Ocak Pazar günü mecbur kalmadıkça evlerinden ayrılmamaları; dışarı çıkmaları halinde, her zamankinden daha dikkatli ve tedbirli olmaları, güvenlik ilke, uyarı ve önlemlerine titizlikle riayet etmeleri, yalnız dolaşmamaları, kalabalık ve sosyal olayların patlak vermesine müsait, bilhassa meydan, üniversite kampüsü gibi ortamlardan uzak durmaları, ulaşım ihtiyacı doğduğunda “beyaz taksi” kullanmaları, çevrelerinde bir eylem ve gösteri gerçekleştiğinde, derhal olay mahallerinden uzaklaşmaları, güvenlik kontrolleri sırasında üniformalı ve/veya sivil kolluk kuvvetleri ve makamlarıyla hiçbir şekilde münakaşaya girişmemeleri, araç kullandıkları takdirde kontrol noktalarına yaklaşırken yavaşlamaları ve nöbetçi asker, polis ve diğer emniyet görevlilerinin uyarı ve komutlarına istisnasız uymaları güvenlikleri gereğidir.

Sorunla karşılaşıldığında en süratli şekilde Büyükelçiliğimize ve İskenderiye Başkonsolosluğumuza bilgi verilmesi ve herhangi bir nedenle gözaltı ve/veya benzeri tedbirler sözkonusu olursa avukatsız ve tercümansız ifade verilmemesi önemle hatırlatılır.

Büyükelçilik binamızın Tahrir Meydanı’na yakınlığı nedeniyle alınan tedbir çerçevesinde, 25 Ocak gününün resmi tatil olması da gözönünde bulundurularak, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluk Şubemiz 25 Ocak Pazar günü hizmet vermeyecektir.

25 Ocak Pazar günü ortaya çıkabilecek acil durumlarda, T.C. Kahire Büyükelçiliği Konsolosluk görevlisine aşağıda kayıtlı cep telefonu numarasından ulaşılması rica olunur.

T.C. Kahire Büyükelçiliği Konsolosluk Görevlisi

GSM telefon numarası 00 20 102 573 47 61

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. Kahire Büyükelçiliği"

 

T.C. İSKENDERİYE BAŞKONSOLOSLUĞU TEMAS BİLGİLERİ:

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu Adresi: 11 Kamel El Kilani Street Alexandria, Egypt

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu santral numarası: +20-3 3990700

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu resmi e-posta adresi: consulate.alexandria@mfa.gov.tr