Türkiye Cumhuriyeti

Kahire Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Güvenlik Duyurusu , 02.07.2014

Değerli vatandaşlarımız,

Farklı siyasi çevrelerce, 3 Temmuz askeri müdahalesinin yıldönümü nedeniyle yarın (3 Temmuz Perşembe) meydanlara inilmesi ve kitlesel gösteriler yapılması çağrılarında bulunulmaktadır.

Başta Kahire olmak üzere, ülke genelindeki gösterilerde karşıt gruplar arasında veya bazı kesimlerle güvenlik kuvvetleri arasında şiddet olaylarının yaşanması ihtimal dahilindedir.

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın yarın (3 Temmuz Perşembe) mecbur kalmadıkça evlerinden ayrılmamaları; dışarı çıkmaları halinde, her zamankinden daha dikkatli ve tedbirli olmaları, güvenlik ilke, uyarı ve önlemlerine titizlikle riayet etmeleri, yalnız dolaşmamaları, kalabalık ve sosyal olayların patlak vermesine müsait, bilhassa meydan, üniversite kampüsü gibi ortamlardan uzak durmaları, ulaşım ihtiyacı doğduğunda “beyaz taksi” kullanmaları, çevrelerinde bir eylem ve gösteri gerçekleştiğinde, derhal olay mahallerinden uzaklaşmaları, güvenlik kontrolleri sırasında üniformalı ve/veya sivil kolluk kuvvetleri ve makamlarla hiçbir şekilde münakaşaya girişmemeleri, araç kullandıkları takdirde kontrol noktalarına yaklaşırken yavaşlamaları ve nöbetçi asker, polis ve diğer emniyet görevlilerinin uyarı ve komutlarına istisnasız uymaları güvenlikleri gereğidir.

Sorunla karşılaşıldığında en süratli şekilde Büyükelçiliğimize ve İskenderiye Başkonsolosluğumuza bilgi verilmesi ve herhangi bir nedenle gözaltı ve/veya benzeri tedbirler sözkonusu olursa avukatsız ve tercümansız ifade verilmemesi önemle hatırlatılır.

Büyükelçilik binamızın Tahrir Meydanı’na yakınlığı nedeniyle alınan tedbir çerçevesinde, Büyükelçiliğimiz ve Konsolosluk Şubemiz yarın (3 Temmuz 2014, Perşembe) hizmet vermeyecektir.

Yarın (3 Temmuz 2014, Perşembe) ortaya çıkabilecek acil durumlarda, T.C. Kahire Büyükelçiliği Konsolosu Mehmet Çetin’e, aşağıda kayıtlı cep telefonu numarasından ulaşılması rica olunur.

T.C. Kahire Büyükelçiliği Konsolosu Mehmet Çetin’in

GSM telefon numarası 00 20 102 573 47 61

 

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.

T.C. Kahire Büyükelçiliği"

 

T.C. İSKENDERİYE BAŞKONSOLOSLUĞU TEMAS BİLGİLERİ:

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu Adresi: 11 Kamel El Kilani Street Alexandria, Egypt

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu santral numarası: +20-3 3990700

T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu resmi e-posta adresi: consulate.alexandria@mfa.gov.tr