Türkiye Cumhuriyeti

Kahire Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Güvenlik Duyurusu , 05.10.2013

" Değerli vatandaşlarımız,
 
Mısır’da Zafer Günü ve Milli Bayram olarak kutlanan 1973 Arap-İsrail savaşının 40. yıldönümü 6 Ekim 2013 tarihinde idrak edilecektir.
 
Bayram öncesinde ülkede tansiyon yine yükselmiştir. Müslüman kardeşler Örgütü ve taraftarları ile 3 Temmuz olayları sonrasında kurulan geçici yönetim taraftarları halkı 6 Ekim 2013 Pazar günü meydanlara inmeye ve gösteri yapmaya çağırmaktadırlar. Bu çağrılar 4 Ekim Cuma günü Kahire ve bazı diğer vilayetlerde gerginliğe yolaçmış, göstericiler ve güvenlik kuvvetleri arasında çıkan mevzi çatışmalarda 7 kişinin öldüğü basında bildirilmiştir.
 
Ağustos ayında yaşanan toplumsal olaylar durağanlaşmış, okullar açılmış, şehirlerde günlük yaşam normale dönmeye başlamıştır. Yine de, ülke genelinde koşullar henüz tam olarak düzelmemiştir. Eylül ortasında sona ermesi gereken olağanüstü hal uygulaması, iki ay süreyle uzatılmıştır. Askeri birlikler halen hassas bölgelerde, yol kavşaklarında, anayollarda ve şehirlerin çevresinde konuşludur. Şehir merkezlerinde kolluk kuvvetlerinin şiddete başvurmalarına yol açan, can kaybı ve maddi zararla sonuçlanan direniş eylemleri büyük ölçüde sonlandırılmıştır. Sina bölgesi hariç, Silahlı Kuvvetlerin kent merkezlerindeki operasyonlarına da ara verilmiştir. Öte yandan, ülke genelinde mevzi protesto gösterileri dağınık şekilde ve azalan yoğunlukta devam etmektedir. Güvenlik kuvvetlerinin asayiş olaylarında ve kamu menfaatlerini hedef alan saldırı ve tecavüz eylemleri vukuunda silah ve canlı mühimmat kullanma emri yürürlüktedir.
 
Tüm vatandaşlarımızın, geçmişte olduğu gibi bu kritik günlerde de müteyakkız, ihtiyatlı ve tedbirli olmaları, güvenlik ilke, uyarı ve önlemlerine titizlikle riayet etmeleri, mecbur kalmadıkça yalnız dolaşmamaları, gündüz kalabalık ve sosyal olayların patlak vermesine müsait ortamlardan uzak durmaları, “beyaz taksi” kullanmaları, herhangi bir eylem ve gösteri vukuunda izlemek için dahi olay mahallerine yaklaşmamaları, bulundukları yerde olay çıkarsa güvenli ve süratli şekilde uzaklaşmaları, sokağa çıkma yasağına kesinlikle riayet etmeleri, güvenlik kontrolleri sırasında üniformalı ve/veya sivil kolluk kuvvetleri ve makamlarla hiçbir şekilde münakaşaya girişmemeleri, araç kullandıkları takdirde kontrol noktalarına yaklaşırken yavaşlamaları ve nöbetçi asker, polis ve diğer emniyet görevlilerinin uyarı ve komutlarına uymaları güvenlikleri gereğidir.
 
Sorunla karşılaşıldığında en süratli şekilde Büyükelçiliğimize bilgi verilmesi ve herhangi bir nedenle gözaltı ve/veya benzeri tedbirler sözkonusu olursa avukatsız ve tercümansız ifade verilmemesi önemle hatırlatılır.
 
Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur."
 
Hüseyin Avni BOTSALI
T.C. Kahire Büyükelçisi

 

T.C. KAHİRE BÜYÜKELÇİLİĞİ TEMAS BİLGİLERİ:

T.C. Kahire Büyükelçiliği adresi: 25 El Falaki Street, Bab ul Louk - Cairo
T.C. Kahire Büyükelçiliği santral numarası: 00 20 227 948 364
(Büyükelçiliğimizde günün 24 saati nöbetçi görevli bulunmaktadır. Mesai saatleri dışında telefona Büyükelçiliğimizin yerel personelinin yanıt vermesi halinde, nöbetçi Türk görevlinin telefona çağrılması istenmelidir.)
 
T.C. Kahire Büyükelçiliği resmi e-posta adresi: embassy.cairo@mfa.gov.tr
T.C. Kahire Büyükelçisinin resmi e-posta adresi: havni.botsali@mfa.gov.tr
 
T.C. Kahire Büyükelçiliği Konsolosu Muhammed Veysi Celil’in e-posta adresi:
mveysi.celil@mfa.gov.tr / Konsolos GSM telefon numarası: 00 20 101 967 07 85
 
T.C. İSKENDERİYE BAŞKONSOLOSLUĞU TEMAS BİLGİLERİ:
T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu Adresi: 11 Kamel El Kilani Street Alexandria, Egypt
T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu santral numarası: +20-3 3990700
T.C. İskenderiye Başkonsolosluğu resmi e-posta adresi: consulate.alexandria@mfa.gov.tr