Türkiye Cumhuriyeti

Kahire Büyükelçiliği

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Mısır’daki ilk Temsilciliğimiz 1925 yılında, Büyükelçilik olarak kurulmuştur. (10.10.1961 ile 27.04.1963 tarihlerinde Mısır’la siyasi ilişkimiz bulunmamaktaydı.)
 
Askeri Ataşelik: 1967 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

Ticaret Müşavirliği: Ticaret Bakanlığı döneminde 1971 yılı itibariyle ihdas edilen ilk 25 dış temsil noktasından birisi Kahire olarak belirlenmiş ve Kahire Ticaret Müşavirliği, anılan tarihten itibaren Büyükelçiliğimiz bünyesinde hizmet vermeye başlamıştır. 1983 yılında oluşturulan Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığı döneminde bünyesinde bir Ekonomi ve Ticaret Müşaviri ile bir Ekonomi ve Ticaret Müşavir Yardımcısı bulunan birim, 1994 yılında Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlıklarının ayrılmasını müteakip, tek Ticaret Müşaviri kadrosuna düşürülmüştür.

Basın Müşavirliği: 1990 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

Eğitim Müşavirliği: 1991 yılında faaliyetlerine başlamıştır.

Kültür ve Tanıtma Müşavirliği: 1993 yılında faaliyetlerine başlayan Müşavirlik, 1995-2003 yıllarında atama yapılmaması nedeniyle faaliyet gösterememiştir. Müşavirlik, Kültür ve Turizm Bakanlıklarının birleşmesinin ardından faaliyetlerine yeniden başlamıştır.

Türk Kültür Merkezi: 1998 yılında “Muhammed Rachid Türk Dili Kursları Merkezi” adı altında faaliyetlerine başlayan Merkez, halihazırda Fardous Street no:13, Agouza adresinde hizmet vermektedir.
 
Port Said Fahri Konsolosluğu: Görev bölgesi Port Said ve Süveyş olan Fahri Konsolosumuz Mohamed Abdou Sadık Mohamed Al Lamei, 1997 yılından beri görev yapmaktadır.

Gümrük Müşavirliği: 2009 yılında faaliyetlerine başlamıştır.
 

 
General Muhiddin
Büyükelçi
21.10.1925-19.05.1931
Mehmet Ali Şevki Alhan
Büyükelçi
24.07.1931-06.03.1942
Mehmet Tahir Seymen
Büyükelçi
28.06.1942-31.12.1946
Nizamettin Ayaşlı
Büyükelçi
31.12.1946-29.04.1949
Şevket Fuad Keçeci
Büyükelçi
29.05.1949-02.10.1950
Hulusi Fuat Tugay
Büyükelçi
31.12.1950-05.01.1954
Rıfkı Rüştü Zorlu
Büyükelçi
21.12.1954-19.06.1957
Faik Zihni Akdur
Büyükelçi
17.10.1957-23.02.1960
Bülent Uşaklıgil
Büyükelçi
28.04.1960-16.09.1960
Seyfullah Esin
Büyükelçi
25.10.1960-15.10.1961
Rahmi Gümrükçüoğlu
Büyükelçi
16.10.1961-28.01.1963
Suphi Meriç
Büyükelçi
01.01.1963-01.01.1964
İlhan Gökbudak
Büyükelçi
29.01.1963-11.07.1963
Osman Başman
Büyükelçi
01.01.1964-01.01.1965
Semih Günver
Büyükelçi
28.09.1964-01.11.1971
Nejat Ertüzün
Büyükelçi
01.01.1972-01.01.1974
H. Fahri Alaçam
Büyükelçi
01.01.1974-01.10.1976
Erdinç Karasapan
Büyükelçi
01.01.1976-01.01.1978
Nurettin Karaköylü
Büyükelçi
01.06.1978-01.12.1980
Berduk Olgaçay
Büyükelçi
01.12.1980-01.06.1984
Haluk Sayınsoy
Büyükelçi
01.11.1984-01.12.1986
Candemir Önhon
Büyükelçi
01.12.1986-01.09.1991
Metin Mekik
Büyükelçi
01.09.1991-01.12.1994
Yaşar Yakış
Büyükelçi
01.01.1995-01.11.1998
Aykut Çetirge
Büyükelçi
01.12.1998-01.09.2002
Korkmaz Haktanır
Büyükelçi
01.01.2003-01.12.2005
Şafak Göktürk
Büyükelçi
01.12.2005-01.12.2009
Hüseyin Avni Botsalı
Büyükelçi
01.12.2009-27.11.2013
Ali Rıza Güney
Elçi-Müsteşar
01.09.2015-