Mısır'daki Son Gelişmeler Çerçevesindeki Güvenlik Durumuna Ilişkin Duyuru

Kahire Büyükelçiliği 14.08.2013

Değerli vatandaşlarımız,

14 Ağustos 2013 Çarşamba günü sabah erken saatlerden başlayarak Mısır güvenlik kuvvetleri tarafından Rabia el Adeviye ve El Nahda Meydanlarında devam eden direniş eylemlerini dağıtmak amacıyla başlatılan operasyonlar devam etmektedir. Rabia el Adeviye Meydanı başta olmak üzere Kahire’de ve diğer vilayetlerde gösteri ve asayiş olaylarının devam ettiği bildirilmektedir. Çatışmalarda çok sayıda ölü ve yaralı olduğu basın ve diğer açık kaynaklarda bildirilmektedir. Kentin ana caddeleri, meydan ve kavşaklar güvenlik kuvvetlerinin kontrolü altında trafiğe kısmen veyatamamen kapalıdır.

Kahire ve Giza ve diğer vilayetlerde eylem ve protestoların devam edebileceğine dair bilgi ve duyumlar devam etmektedir. Güvenlik kuvvetlerinin ülke genelinde teyakkuza geçtiği ve olaylara şiddet kullanılarak müdahale edilebileceği görülmektedir.

Yukarıda özetlenen olağanüstüdurum muvacehesinde tüm vatandaşlarımızın güvenlik uyarıları ve tedbirlerine her zamankinden daha büyük bir titizlikle riayet etmeleri, kesinlikle risk yaratabilecek intikal ve hareketlerde bulunmamaları, olay ma